Da si boste lažje predstavljali o čem govorim, prilagam primer, ko sem razmišljala, kako uspavati otroka, da se nezasužnjiš do otrokovega 10. leta in kako se izognit vsem tem izsiljevanjem, ki jih malčki zelo hitro obvladajo. Kdo ugane katera je moja? :)
Pustimo dojenčka jokati
To metodo je razvil pediater Richard Ferber. Metoda jokanja ne pomeni, da dojenčka pred spanjem pustimo jokati za dolgo časa. Staršem se svetuje, da se na dojenčkov jok ne odzovejo v istem hipu, odzivni čas pa postopoma še podaljšujejo. Tako se dojenček počasi nauči, da bo zaspal sam od sebe, jok pa je integralni del procesa "učenja" spanja. Celotna ideja te metode je v tem, da se mora dojenček spanja naučiti prav tako kot vsega drugega. Če ga bodo starši pred spanjem vsakič uspavali, ga ujčkali ter ga nosili v naročju, se bo dojenček enostavno naučil zaspati samo na takšen način. Če pa ga boste preprosto položili v posteljo, se bo po začetnem jokavem protestiranju navadil zaspati sam od sebe. Pri tej metodi dojenčkov jok ni cilj, je pa stranski učinek pri učenju spanca.
Metoda brez solz
Pediater in zagovornik teorije navezanosti dojenčka na starše, William Sears, je kritičen do tega, da bi otroka pred spanjem pustili jokati. Trdi, da lahko tako dojenček izgubi zaupanje do staršev in začne čas spanja dojemati kot nekaj neprijetnega. Metoda učenja spanja brez solz temelji na tem, da dojenčka pred spanjem nahranimo in ga zibamo v naročju, dokler se mu od utrujenosti ne začnejo oči same zapirati. Šele potem dojenčka položimo v posteljo. Če zajoka, se mu odzovemo takoj. Prav tako ta metoda zagovarja tudi spanje dojenčka skupaj s starši. Pozor, če imate zelo trden spanec, če jemljete tablete za spanje, ali ste pred spanjem pili alkohol, ne spite skupaj s svojim dojenčkom. V takšnih primerih namreč tvegate, da se med spanjem uležete na dojenčka in ga po nesreči zadušite. Prav tako ni priporočljivo, da spite s svojim dojenčkom v isti postelji, če ste kadilec ali kadilka.
Tretji način
Metoda, ki jo je razvila medicinska sestra Tracy Hogg, zagovarja pozitiven način metode učenja spanja brez solz. Vendar pa je kritična do ujčkanja in dojenja, dokler dojenček ne zaspi v naročju, saj – tako kot pediater Ferber – meni, da se mora dojenček naučiti, da bo zaspal sam od sebe. Zato priporoča, da naj se starš na jok dojenčka vedno hitro odzove, ga vzame v naročje, vendar ga zelo kmalu spet položi nazaj v njegovo posteljico. To naj ponavlja po potrebi večkrat in vse dokler dojenček končno ne zaspi sam od sebe.
Pediatrinja svetuje
Pediatrinja dr. Aleksandra Plut svetuje, da vsakega otroka obravnavamo individualno. Njena otroka sta ob isti vzgoji, ob istih metodah ter oba dojena celo noč prespala pri različni starosti; sin šele pri treh letih, hčerka pa že pri šestih tednih. Kljub temu pediatrinja priporoča nekaj pravil, ki jih naj ne bi smeli prekršiti.
Čez dan lahko otrok spi v lupinici, vozičku ali na drugih posteljah, ponoči pa mora vedno v svojo posteljo. Spanje mora biti obred. Vsako noč ob istem času otroka po kopanju, hranjenju, pravljici in podobnem pred spanjem položimo v njegovo posteljico. Dr. Plutova odsvetuje spanje skupaj s starši, saj za dober počitek tudi otrok potrebuje svoj mir in svoj prostor. Če otrok joka, pediatrinja odsvetuje, da se ga iz posteljice vzdiguje. Priporoča, da starš pride pogledat otroka, ga pobožat, mu pokazati, da je v bližini, da ga s tem pomiri. Odsvetuje pomirjanje s stekleničko, saj mora otrok poznati razliko med hranjenjem in spanjem. Za nedojene otroke ali zalivančke je priporočljiv telesni kontakt med hranjenjem, pitje soka ali sladkanega čaja med nočnim spanjem pa je odsvetovano že s strani zobozdravnikov.
Priznam, da mi je najbolj všeč razmišljanje Plutove.
OdgovoriIzbrišiVerjetno res ne moremo vseh dojenčkov položiti v isti koš, ker so si med sabo precej različni. Sama sem proti spanju otroka skupaj s starši v isti postelji, celo v isti sobi (če je to kakorkoli mogoče)...
Veliko sem tudi že slišala o tem, da naj otrok čez dan res ne bi spal v isti postelji kot ponoči, tako da je mogoče res kaj na tem ... Če razmišljam naprej ... če otroka vsakič, ko malo zajoka, vzameš v roke, boš kaj kmalu njegov suženj, njemu pa s tem tudi ne boš naredil ravno usluge ... pustiti ga jokati v nedogled pa ...verjetno ne bi zmogla, ker bi mi bilo preveč hudo ... Vmesna pot je verjetno najboljša ... tako kot povsod!
Sicer pa ... teoretiziram! Bomo videli, kaj bo prinesla praksa :)
Katja
Ja, Katja, se strinjam, trenutno teoretiziramo, kmalu pa bomo prakticirali in videli cesa smo zmozni v praksi...No, saj, tudi meni je Plutova najblizje, ene (ideje) so prav krute, ene pa premevzaste. Sami si bomo porihtali tak, da nam bo prav, ne?
OdgovoriIzbrišiNaslov "Pediatrinja svetuje" - bi se morda raje glasil 4. način, ki je nekako spoj prvih treh. In verjetno najbližji vsem, ker so prvi trije, predvsem pa prva dva, preveč prežeta z rigidnostjo, ki je ponavadi značilna za zagovornike različnih teorij - zaradi njih samih.
OdgovoriIzbriši